Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przeważają spadki z powodu kryzysu koreańskiego

W Azji na giełdach indeksy przeważnie spadają w reakcji na kryzysową sytuację polityczną w Korei Południowej i słabe dane makro z Chin. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro. Bitcoin jest lekko poniżej 100.000 USD. Rosną ceny złota - informują maklerzy.

W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,18 proc., a Topix wzrósł o 0,27 proc.

W Chinach wskaźnik SCI zniżkuje o 0,04 proc. CSI 300 jest niżej o 0,14 proc.

W Hongkongu Hang Seng spada o 0,33 proc.

W Korei Południowej KOSPI jest niżej o 2,78 proc.

W Indiach Sensex traci 0,04 proc.

Na Tajwanie TAIEX zwyżkuje o 0,34 proc.

W Azji na giełdach indeksy przeważnie spadają w reakcji na kryzysową sytuację polityczną w Korei Południowej i słabe dane makro z gospodarki Chin.

Korea Południowa pozostaje w centrum uwagi inwestorów, a tam prokuratura wszczęła postępowanie karne wobec prezydenta Jun Suk Jeola podejrzewanego o nadużycie władzy i zamach stanu w związku z ogłoszeniem przez niego 3 grudnia stanu wojennego.

Prezydent Jun uniknął w sobotę impeachmentu, po tym jak deputowani rządzącej Partii Ludowo-Demokratycznej (PWL) zbojkotowali głosowanie nad wnioskiem opozycji w tej sprawie.

Główna opozycyjna Partia Demokratyczna (PD) wezwała w niedzielę do natychmiastowego aresztowania Juna i wszczęcia śledztwa w sprawie jego dekretu o stanie wojennym. Stan wojenny został po sześciu godzinach zniesiony przez prezydenta pod naciskiem parlamentu.

Południowokoreańska policja oświadczyła w poniedziałek, że rozważa objęcie prezydenta Jun Suk Jeola zakazem opuszczania kraju w związku z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego. Środkiem tym zostali objęci już m.in. minister spraw wewnętrznych i były dowódca stanu wojennego.

Tymczasem dane makro z Chin wskazują na powolną poprawę popytu konsumenckiego.

Ceny konsumpcyjne w Chinach w listopadzie wzrosły o 0,2 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc.

Ceny PPI spadły rdr o 2,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 2,9 proc. Analitycy spodziewali się spadku PPI rdr o 2,8 proc.

Na globalnych rynkach ogólnie dominują ostrożne tony, bo inwestorzy przygotowują się na decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych na 4 kontynentach, w tym EBC, Banku Szwajcarii (SNB), Banku Japonii (BoJ), Banku Australii, Banku Kanady, Banku Brazylii.

"Rozpoczynający się tydzień na rynkach będzie pełen wrażeń, a ryzyko związane z różnymi wydarzeniami będzie wszędzie odczuwalne" - ocenia w rynkowej nocie Chris Weston, szef badań w Pepperstone Group Ltd.

"+Gorący+ wydruk inflacji w USA niekoniecznie może zniweczyć szanse na obniżkę stóp procentowych przez Fed w przyszłym tygodniu" - dodaje.

"Może to jednak wpłynąć na perspektywy dalszego łagodzenia polityki pieniężnej i poruszać kursem dolara" - podkreśla.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,93 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,0555 USD, w dół o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,15 proc., stabilnie.

Bitcoin kosztuje 99.492,45 USD za token, po zniżce o 0,6 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.646,43 USD za uncję, w górę o 0,5 proc.

W Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,20 proc., na FTSE 100 są wyżej o 0,06 proc., na CAC 40 są na minusie o 0,06 proc., a na DAX tracą 0,09 proc.

Giełdy w Europie przeważnie zwyżkowały na koniec piątkowej sesji.

Na zamknięciu sesji niemiecki DAX poszedł w górę o 0,13 proc., francuski CAC 40 zyskał 1,31 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,49 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,16 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,03 proc. do -0,11 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, a S&P 500 i Nasdaq po raz kolejny w ostatnim czasie ustanowiły nowe historyczne szczyty. Dla S&P 500 to był trzeci z rzędu wzrostowy tydzień.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,28 proc., do 44.642,52 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,25 proc. i wyniósł 6.090,27 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,81 proc. do 19.859,77 pkt.

(PAP Biznes)

aj/ asa/

udostępnij: