Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach kolejna spadkowa sesja

Na europejskich giełdach kolejna spadkowa sesja. Inwestorzy rozważają perspektywy łagodzenia polityki pieniężnej w USA i czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy. W czwartek amerykańskie giełdy będą nieczynne z powodu pogrzebu byłego prezydenta USA J. Cartera. USD jest stabilny wobec euro. Bitcoin kosztuje nieco ponad 94.000 USD. Spadają notowania złota - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,32 proc.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,04 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,39 proc.

DAX traci 0,23 proc.

Admiral Group traci 3,5 proc. Analitycy Mediobanca SpA wznowili wydawanie rekomendacji dla akcji spółki na poziomie "poniżej rynku".

Berkeley Group Holdings zniżkuje o 3,3 proc. Dla akcji tej spółki analitycy Bank of America wznowili wydawanie rekomendacji na poziomie "poniżej rynku".

Galapagos NV traci 3,8 proc. Spółka dzień wcześniej zyskała 12 proc., najmocniej od 3 lat, po informacji o podziale jej na dwa podmioty.

Immofinanz drożeje o 4,7 proc. Analitycy Kepler Cheuvreux podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".

Inwestorzy oceniają perspektywy łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną i czekają na kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy - w czwartek raport Challengera, a w piątek stopę bezrobocia w XII.

Fed może przyjąć ostrożne podejście w polityce monetarnej w następnych kwartałach – napisano w protokole ("minutes") z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego.

Z "minutes" wynika też, że FOMC jest blisko punktu, w którym tempo spowolnienia obniżek stóp procentowych w USA byłoby właściwe.

Bankierzy z Fed stoją w obliczu odnowionych obaw o inflację w USA i będą musieli bardziej ostrożnie podejmować decyzje w sprawie łagodzenia polityki pieniężnej.

Teraz inwestorzy skupią uwagę na danych z amerykańskiego rynku pracy, a szczególnie na piątkowym raporcie o zatrudnieniu w USA w grudniu.

Wskaźniki te mogą rzucić więcej światła na perspektywy w polityce monetarnej Fed.

Tymczasem zdaniem strategów Goldman Sachs, mimo że otoczenie dla rynków akcji jest sprzyjające, wysokie wyceny akcji już uwzględniają pozytywne aspekty i to prawdopodobnie wpłynie na ograniczenie przyszłych zysków.

"Chociaż spodziewamy się, że rynki akcji będą robić dalsze postępy w ciągu tego roku - w dużej mierze napędzane zyskami - są one coraz bardziej podatne na korektę w związku z możliwym dalszym wzrostem rentowności obligacji i/lub rozczarowaniem inwestorów danymi makro lub zyskami" - piszą w rynkowej nocie.

Analitycy GS zalecają inwestorom dywersyfikację geograficzną, poszerzenie ekspozycji sektorowej i priorytetowe traktowanie wartości alfa nad beta.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 157,95 za 1 USD, wyżej o 0,3 proc.

Euro jest po 1,0318 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,66 proc., w dół o 3 pb.

Bitcoin kosztuje 94.154,64 USD za token, w dół o 0,3 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.660,57 USD za uncję, niżej o 0,1 proc.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,15 proc. do 73,21 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,10 proc. do 76,07 USD.

(PAP Biznes)

aj/ gor/

udostępnij: