DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA głównie na plusach; wyniki za IV kw. w centrum uwagi
Kontrakty w USA głównie rosną, a indeksy w Europie zwyżkują. Inwestorzy oceniają wyniki spółek za IV kw., licząc na utrzymanie wzrostów na giełdach. Dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,04 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,35 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,22 proc.
Inwestorzy analizują wyniki spółek za IV kw.
Morgan Stanley zyskuje 12 proc. przed sesją. Zysk na akcję Morgan Stanley w IV kw. wyniósł 2,22 USD. Rynek oczekiwał 1,64 USD.
Akcje Bank of America pozostają bez zmian w handlu przedsesyjnym. Przychody spółki wyniosły w IV kw. 25,30 mld USD vs konsensus rynkowy na poziomie 25,10 mld USD.
UnitedHealth spada o 4 proc. przed sesją. Przychody spółki wyniosły w IV kw. 100,80 mld USD vs konsensus rynkowy na poziomie 101,60 mld USD.
Indeks banków S&P 500 i indeks banków regionalnych przewyższyły dotychczasowe wyniki największych indeksów na Wall Street w styczniu, ponieważ inwestorzy przewidują korzystniejsze środowisko biznesowe dla sektora pod rządami prezydenta-elekta Donalda Trumpa.
Według danych zebranych przez LSEG, spośród 28 spółek w S&P 500, które podały wyniki za czwarty kwartał do środy, 82,1 proc. przekroczyło szacunki analityków.
Według Helen Jewell, dyrektorki ds. inwestycji w akcje fundamentalne EMEA w BlackRock, nawet solidny sezon wyników raczej nie będzie napędzał trwałego wzrostu na rynkach akcji.
„Mój niepokój dotyczy raczej tego, ile przebić konsensusu zostanie nagrodzonych, a ile niespełnionych oczekiwań zostanie ukaranych, szczególnie w USA, gdzie mnożniki wycen są bardzo wysokie” — powiedziała Jewell.
Notowane na giełdzie w USA akcje Taiwan Semiconductor Manufacturing Co rosną o 5 proc. w handle przedsesyjnym. Firma odnotowała rekordowy kwartalny zysk dzięki rosnącemu popytowi na chipy wykorzystywane w urządzeniach AI.
W Kongresie USA trwają przesłuchania w Senacie, dotyczące zatwierdzenia kandydatów Trumpa do gabinetu rządowego, a kandydat na sekretarza skarbu Scott Bessent odpowie na pytania senatorów o 10.30 czasu wschodniego.
Rynki będą oceniać jego plany wdrożenia propozycji prezydenta-elekta dotyczących taryf, obniżek podatków i deregulacji, w czasie, gdy dług narodowy USA stanowi ponad 100 proc. PKB.
Po środowym odczycie CPI w USA za grudzień kontrakty na stopę Fedu wskazują na 50-proc. prawdopodobieństwo drugiej obniżki stóp proc. w tym roku.
„Jestem pewien, że można usłyszeć ogromne zbiorowe westchnienie ulgi na rynkach finansowych, ponieważ zaskoczenie odczytem inflacji w USA i Wielkiej Brytanii pozwoliło nam na wycofanie się z niedawnego jednostronnego handlu na inflacji i rentownościach obligacji” — powiedział Jim Reid, globalny szef badań makroekonomicznych w Deutsche Bank.
„Spowolnienie inflacji bazowej powinno uciszyć krytykę domorosłych bankierów centralnych, którzy krytykowali obniżkę stóp procentowych przez Fed w grudniu. Zarówno inflacja, jak i zatrudnienie na razie poruszają się w trendzie bocznym, oczekiwania rynku mogą się zjednoczyć wokół utrzymania stóp procentowych, a inwestorzy mogą skupić się na nadchodzących wynikach i ogłoszeniach dotyczących polityki” — powiedział Peter Graf, dyrektor ds. inwestycji w Nikko Asset Management Americas.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,65 proc., czyli o 700 punktów, do 43.221,55 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,83 proc. i wyniósł 5.949,91 pkt. To była najlepsza sesja tego indeksu od listopada 2024 roku. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,45 proc. do 19.511,23 pkt.
Cena bitcoina rośnie o 0,75 proc. do 98,845 za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,26 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,4 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,37 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 2,03 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,6 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,77 proc.
Na europejskich giełdach indeksy rosną, napędzane przez sektory dóbr luksusowych i technologii, po dwucyfrowym wzroście sprzedaży zanotowanym przez firmę Richemont i po optymistycznych prognozach Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Richemont zyskuje 15,5 proc. po tym, jak wzrost sprzedaży spółki w III kw. przewyższył rynkowe oczekiwania.
Pozytywne wyniki Richemont na nowo rozpaliły optymizm w sektorze dóbr luksusowych - LVMH rośnie o 8 proc., a Hermes idzie w górę o ponad 5 proc.
Moncler SpA rośnie o 8 proc. Analitycy Banca Akros rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji tej spółki od "akumuluj".
Dobrze w czwartek wypada też sektor technologiczny po pozytywnych perspektywach przedstawionych przez TSMC, podsycając optymizm związany z AI. ASML Holding NV rośnie o 4 proc.
Akcje Zalando rosną o 13 proc. po tym, jak największy europejski sprzedawca internetowy poinformował, że spodziewa się zysku w 2024 r. przewyższającego prognozy.
Dolar umacnia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 109,27 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,22 proc. do 1,0267.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,17 proc. do 156,29.
Kurs funta zniżkuje o 0,43 proc. wobec dolara do 1,2187.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,67 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,9 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +37 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +37 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb. do 2,58 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty zniżkują o 0,5 proc. do 79,65 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 0,5 proc. do 81,64 USD/b.
(PAP Biznes)
kek/ asa/