Przejdź do treści

udostępnij:

Ceny miedzi na LME w Londynie spadają po danych PMI z Chin

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie wycofują się z najwyższych poziomów od dwóch miesięcy po słabszych od oczekiwań danych PMI z Chin - informują maklerzy.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 proc. - po 9.244,00 USD za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,2850 USD za funt, w dół o 0,83 proc.

Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 75.670 juanów za tonę, o 0,30 proc. wyżej.

Inwestorów zaniepokoiły słabsze od oczekiwań dane PMI z Chin.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w styczniu wyniósł 49,1 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

To najsłabszy wynik od sierpnia 2024 r. Analitycy szacowali PMI na 50,1 pkt.

Z kolei PMI w sektorze usług wyniósł 50,2 pkt. wobec 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu, a analitycy stawiali na 52,2 pkt.

Composite wyniósł 50,1 pkt. wobec 52,2 pkt. miesiąc wcześniej.

Słabsze były też zyski chińskich firm. W grudniu 2024 spadły one rdr YTD o 3,3 proc., po spadku w XI o 4,7 proc.

Wkrótce w Chinach rozpoczyna się 8-dniowa noworoczna przerwa w związku z początkiem Nowego Roku Księżycowego.

Tymczasem chińskie huty miedzi ponoszą coraz większe straty po spadku w zeszłym tygodniu opłat za przetwarzanie do rekordowo niskiego poziomu.

Na nastroje inwestorów na rynkach negatywnie wpłynęły też informacje o konflikcie pomiędzy USA a Kolumbią w sprawie odsyłania nielegalnych imigrantów.

Władze Kolumbii zgodziły się na wszystkie warunki prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym na nieograniczone przyjmowanie wszystkich nielegalnych imigrantów z Kolumbii, również w samolotach wojskowych - przekazał w niedzielę Biały Dom.

Krótkotrwały kryzys w relacjach między tymi krajami spowodowany był odmową przyjęcia przez władze Kolumbii dwóch wojskowych samolotów z ok. 80 migrantami deportowanymi z USA. W przeszłości Kolumbia wielokrotnie przyjmowała loty deportacyjne, ale teraz prezydent Gustavo Petro zaprotestował przeciwko używaniu do tego samolotów wojskowych i "traktowaniu migrantów jak kryminalistów" ze skutymi rękami i nogami.

W odwecie Donald Trump zapowiedział wprowadzenie przeciwko Kolumbii dotkliwych sankcji gospodarczych, jakie zwykle nakładane są na wrogie reżimy, a także sankcji przeciwko urzędnikom i 25-proc. ceł na towary z Kolumbii.

Po tej decyzji USA dolar amerykański umocnił się wobec innych walut, a to spowodowało, że towary wyceniane w walucie USA stały się droższe dla kupujących, którzy posiadają inne waluty.

Analitycy wskazują, że rynki metali są bardzo wyczulone na wiadomości docierające z administracji prezydenta Donalda Trumpa na temat taryf ze względu na ich zdolność do hamowania wzrostu gospodarczego.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 44 USD do 9.276,00 USD za tonę.

Metal zaliczył trzy poprzednie tygodnie ze zwyżką notowań.

(PAP Biznes)

aj/ pel/

udostępnij: