DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków na rynkach w Europie; zniżkowały spółki powiązane z AI
Indeksy w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji w poniedziałek. Na minusie był zwłaszcza sektor technologiczny - opublikowany przez chiński DeepSeek model AI wzbudził obawy o perspektywy dla spółek branży IT.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,59 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,53 proc., francuski CAC 40 stracił 0,27 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,02 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,04 proc.
Akcje spółek IT w Europie spadają po tym, jak opublikowanie przez chińską firmę DeepSeek nowego modelu AI spowodowało wśród inwestorów obawy związane ze zbyt wysokimi wycenami i kosztami w sektorze spółek AI.
Startup DeepSeek z Chin udostępnił bezpłatnego asystenta wykorzystującego sztuczną inteligencję, który, jak twierdzi firma, wykorzystuje tańsze układy scalone i mniejszą ilość danych, podważając w ten sposób powszechne przekonanie na rynkach finansowych, że sztuczna inteligencja będzie napędzać popyt w całym łańcuchu dostaw od producentów układów scalonych do centrów danych.
"Dlaczego inwestorzy są zaniepokojeni? Wiadomości z ostatnich kilku miesięcy dotyczyły ogromnych nakładów inwestycyjnych Microsoftu, który wyda 80 mld USD w 2025 r., podczas gdy Meta niedawno ogłosiła inwestycje w wysokości od 6 mld USD do 65 mld USD. Przy tych znacznych kwotach inwestycji w AI w USA, fakt, że wysoce wydajny i mniej kapitałochłonny model AI firmy Deepseek wykazał tak znaczącą innowacyjność i sukces, skłania inwestorów do myślenia, że cykl inwestycyjny w AI może być przesadnie rozreklamowany i możliwe jest bardziej wydajne wykorzystanie zasobów w przyszłości” — napisał w raporcie analityk JPMorgan Sandeep Deshpande.
„DeepSeek wywołał perspektywę zakłóceń w otoczeniu spółek technologicznych, a jego pojawienie się sugeruje, że Chiny mogą nadal czynić postępy w wyścigu AI pomimo ograniczeń nakładanych przez USA. Wydaje się, że to wzbudza pewne obawy dotyczące dominacji technologicznej USA, ponownie poddając wysokie wyceny firm technologicznych w wątpliwość” – napisał w raporcie Yeap Jun Rong, strateg w IG.
ASML spadł o 7 proc., osiągając najniższy poziom od listopada, podczas gdy ASM zniżkował o 12,5 proc., a BE Semiconductor stracił po 7,5 proc. Siemens Energy stracił 20 proc. Munters spadł o 14 proc., Legrand stracił 6,5 proc., VAT - 5 proc., Schneider Electric - 9 proc., ABB - 5,5 proc., Prysmian - 9 proc., a Comet - 7 proc.
Anglo American zniżkował o 6 proc. po informacjach, że słabnie zainteresowanie firmy BPH, aby przejąć Anglo.
Akcje firm produkujących papierosy, takich jak British American Tobacco i Imperial Brands, wzrosły odpowiednio o 4,5 proc. i 1,5 proc. po tym, jak administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wycofała się z planu wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów mentolowych.
Ryanair zyskał 3 proc. - do najwyższego poziomu od maja 2024 r., po silniejszym od prognoz zaliczeniu III kw.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 1,69 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,15 proc., a Nasdaq Comp. traci 3,24 proc.
Akcje AT&T rosną o 6 proc., a Nvidii spadają o 17,5 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 19,19 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 8 pb. do 4,54 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 6 pb. do 4,78 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +33 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +23 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,53 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,18 proc. wobec koszyka walut do 107,25 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,08 proc. do 1,0501.
Kwotowanie USD/JPY spada o 1,2 proc. do 154,09.
Kurs funta zwyżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,248-.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zniżkują o 1,6 proc. do 73,44 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 1,37 proc. do 77,45 USD/b.
Srebro zniżkuje o 1,91 proc. do poziomu 30,59 USD za uncję, a złoto spada o 1,3 proc. do 2.771 USD za uncję.
(PAP Biznes)
kek/ ana/