Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów futures w USA po poniedziałkowej wyprzedaży

Kontrakty w USA głównie rosną, a indeksy w Europie są na plusach. Inwestorzy oceniają sytuację po poniedziałkowej wyprzedaży spółek technologicznych, a także śledzą wyniki za IV kw. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,17 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,1 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,25 proc.

Inwestorzy oceniają sytuację po poniedziałkowej wyprzedaży spółek sektora IT.

„W poniedziałek pojawiły się doniesienia, że ogromne kwoty wydawane na inwestycje w sztuczną inteligencję przez wielkie spółki technologiczne mogą okazać się w pewnym sensie przesadzone, jeśli pojawi się tańsze rozwiązanie z Chin” – napisali analitycy z BCA Research w raporcie.

„Kiedy patrzymy na wyceny, wszyscy wiemy, że są wysokie, zwłaszcza w sektorze technologicznym, ale jest tak z powodu wzrostu zysków. Wczorajsze informacje wskazywały jednak, że wzrost zysków może nie być tak dobry, jak oczekiwał rynek. Chodzi o to, że AI to ogromna rewolucja, a w przeszłości, gdy dochodziło do rewolucji, zawsze pojawiali się nowi gracze, którzy próbowali rzucić wyzwanie głównym graczom. To gra, w którą grają wszystkie te firmy” — powiedział Yvan Mamalet, starszy ekonomista w Kleinwort Hambros.

Producent chipów Nvidia zwyżkuje o 3 proc. przed sesją po spadku o 17 proc. na koniec sesji w poniedziałek. Broadcom zwyżkuje o 3 proc., a Oracle o 2,5 proc.

W środę po sesji swoje raporty finansowe za IV kw. opublikują m.in. Microsoft, Meta i Tesla, a w czwartek wyniki kwartalne podadzą po sesji m.in. Apple i Visa.

„Nvidia była głównym motorem wzrostu zysków S&P 500 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jeśli Nvidia nie zapewni dalszego wzrostu zysków, wysoko wyceniany S&P 500 stanie się znacznie droższy” — powiedział Mike O’Rourke, główny strateg rynkowy w Jonestrading.

„Wyceny pozostają podwyższone. Podczas gdy w tym roku spodziewano się pewnej wrażliwości na wahania, informacje takie jak te o DeepSeek podkreślają potrzebę dywersyfikacji poza tzw. Wspaniałą Siódemkę. Temat amerykańskiej wyjątkowości na rok 2025 jest obecnie niepewny, a ciągłe obawy dotyczące taryf i inflacji pogłębiają wyzwania rynkowe” — powiedziała Seema Shah, główna strateg globalna w Principal Asset Management.

Inwestorzy śledzą we wtorek informacje dotyczące ceł USA.

Prezydent Donald Trump zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie ceł na półprzewodniki z zagranicy, by skłonić firmy do przeniesienia produkcji do USA. Trump powiedział też, że chciałby wprowadzić też cła na leki, stal, aluminium i miedź.

Prezydent USA powiedział, że jest zwolennikiem wprowadzenia uniwersalnych ceł na import do USA powyżej 2,5 proc., czyli poziomu na jakim, według „Financial Times”, widziałby takie taryfy sekretarz skarbu USA Scott Bessent.

W tym tygodniu rynki będą śledzić również decyzje największych banków centralnych ws. stóp proc. W środę decyzję ws. polityki monetarnej wyda Fed, a w czwartek EBC.

Rynek oczekuje, że amerykańska Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4,25-4,50 proc. Po Europejskim Banku Centralnym analitycy spodziewają się cięcia stóp procentowych o 25 pb.

General Motors spada o 2 proc. przed sesją mimo przebicia oczekiwań analityków dotyczących wyników finansowych za IV kw.

W poniedziałek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,65 proc., do 44.713,58 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,46 proc. i wyniósł 6.012,28 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 3,07 proc. do 19.341,83 pkt.

Cena bitcoina rośnie o 1,8 proc. do 102.666 za token.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,82 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,47 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,74 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,5 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,65 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,69 proc.

Siemens Energy zyskuje 8 proc. Firma zwiększyła swoje prognozy przepływów pieniężnych na ten rok po przebiciu szacunków analityków dotyczących przychodów i zysków w pierwszym kwartale.

HSBC spada o 0,2 proc. Bloomberg News podał, że bank zamierza wycofać się ze świadczenia usług na rynkach kapitałowych i doradztwa poza swoimi podstawowymi operacjami w Azji i na Bliskim Wschodzie w ciągu najbliższych miesięcy.

Genmab spada o 8 proc., pomimo że analitycy HC Wainwright & Co. podtrzymali rekomendację dla akcji spółki na poziomie "kupuj".

Alten SA zyskuje 4,8 proc. Przychody roczne spółki spełniły rynkowe oczekiwania.

Sartorius Stedim zwyżkuje o 11,5 proc. po prezentacji pozytywnych danych finansowych.

Getinge idzie w górę o 9 proc. Skorygowany zysk spółki w IV kw. okazał się lepszy od rynkowego konsensusu.

Dolar umacnia się o 0,52 proc. wobec koszyka walut do 107,91 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,6 proc. do 1,0428.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,69 proc. do 155,37.

Kurs funta zniżkuje o 0,57 proc. wobec dolara do 1,2425.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,56 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,8 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +35 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +26 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb. do 2,56 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 1,12 proc. do 74 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,1 proc. do 77,93 USD/b.

(PAP Biznes)

kek/ asa/

udostępnij: