Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach notowane wzrosty indeksów

W Azji na głównych giełdach indeksy rosną, podążając za odbiciem wskaźników we wtorek na Wall Street, po wyprzedaży spółek technologicznych dzień wcześniej. Inwestorzy czekają na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i analizują komentarze z Białego Domu w sprawie wprowadzenia ceł. W środę wiele rynków azjatyckich jest zamkniętych z powodu świętowania Nowego Roku Księżycowego.

Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 102.000 USD. Notowania złota są stabilne - informują maklerzy.

W Japonii Nikkei 225 zyskał 1,02 proc., a Topix zwyżkował o 0,68 proc.

W Chinach świętowanie Nowego Roku Księżycowego, a w poniedziałek wskaźnik SCI zniżkował o 0,06 proc., a CSI 300 był niżej o 0,41 proc. Noworoczna przerwa potrwa do przyszłego wtorku.

W Hongkongu wolne, a we wtorek Hang Seng wzrósł o 0,14 proc.

W Korei Południowej wolne, a w piątek KOSPI zyskał 0,85 proc.

W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,71 proc.

Na Tajwanie wolne z powodu świąt Nowego Roku Księżycowego, a 22 stycznia TAIEX zyskał 0,97 proc.

W Azji na głównych giełdach indeksy rosną w trakcie sesji, podążając za odbiciem wskaźników we wtorek na Wall Street, po wyprzedaży spółek technologicznych dzień wcześniej.

Handel jest słaby, ponieważ wiele rynków w regionie ma świąteczną przerwę w związku z rozpoczęciem Nowego Roku Księżycowego.

Inwestorzy czekają na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Na rynkach oczekuje się, że decydenci z Fed utrzymają stopy procentowe bez zmian podczas tego posiedzenia.

Ważne będą komentarze prezesa Fed Jerome'a Powella, który może przekazać rynkom wskazówki dotyczące perspektyw co do stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Fed w marcu.

Rynki również oceniają komentarze z Białego Domu związane z polityką handlową USA, a to podsyca zainteresowanie inwestorów bezpiecznymi aktywami.

We wtorek sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt powtórzyła zaś, że cła na towary z Chin, Kanady i Meksyku zaczną obowiązywać nawet już od 1 lutego.

"Termin 1 lutego, w którym mogą zostać potencjalnie nałożone cła na Kanadę, Meksyk i Chiny, nadal obowiązuje" - powiedziała Leavitt reporterom podczas konferencji prasowej.

"Prezydent Donald Trump jest zdeterminowany, aby skutecznie nakładać cła" - podkreśliła.

W centrum uwagi giełdowych graczy są też oczywiście wyniki amerykańskich spółek o dużej kapitalizacji.

Analitycy wskazują, że po "ciężkim" początku tego tygodnia, wywołanym obawami inwestorów i tanim modelem AI chińskiego startupu DeepSeek, widać pewną poprawę na rynkach.

"Kurz po DeepSeek opadł, ale inwestorzy wydają się być znacznie bardziej ostrożni" - powiedział Kyle Rodda, starszy analityk rynku w Capital.Com Inc.

"Teraz patrzymy na posiedzenie Fed i zyski amerykańskich spółek. To drugie jest ważniejsze, bo to pierwsze prawdopodobnie zakończy się niczym" - dodał.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 155,33 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Euro jest po 1,0441 USD, w górę o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,525 proc., niżej o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 102.137,14 USD za token, wyżej o 1,8 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.763,05 USD za uncję, stabilnie.

W Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują o 0,80 proc., na FTSE 100 rosną o 0,07 proc., na CAC 40 idą wyżej o 0,26 proc., a na DAX zwyżkują o 0,34 proc.

Notowania giełdowe w Europie głównie zwyżkowały na koniec sesji we wtorek.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,14 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,7 proc., francuski CAC 40 stracił 0,12 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,35 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,45 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,01 proc. do 0,38 proc.

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem odrabiania strat po mocnej przecenie akcji spółek związanych z AI w poniedziałek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,31 proc., do 44.850,35 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,92 proc. i wyniósł 6.067,70 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 2,03 proc. do 19.733,59 pkt.

(PAP Biznes)

aj/ gor/

udostępnij: