DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie inwestorzy ostrożnie podejmują decyzje
Na europejskich giełdach inwestorzy ostrożnie podejmują decyzje w obliczu polityki celnej USA. Po południu w centrum uwagi rynków będą komentarze szefa Fed w amerykańskim Kongresie oraz wystąpienia innych bankierów centralnych.. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 98.000 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 idzie wyżej o 0,03 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,20 proc.
CAC 40 rośnie o 0,18 proc.
DAX idzie w górę o 0,10 proc.
Renk Group drożeje o 9,5 proc. po podwyższeniu przez KNDS udziałów w Renk do 25,1 proc.
DSM-Firmenich zyskuje 5,5 proc., najmocniej od 30 lipca 2024, po tym, jak firma produkująca składniki odżywcze i aromaty zgodziła się sprzedać swoje udziały w spółce Feed Enzyme Alliance firmie Novonesis za 1,5 mld euro.
Inwestorzy wolą zachować ostrożność w podejmowaniu decyzji w obliczu zmian w polityce taryfowej USA.
Prezydent Donald Trump nałożył 25-proc. cła na zagraniczną stal i aluminium, w tym dla głównych dostawców - Meksyku i Kanady - od 12 marca, ale powiedział, że rozważy zwolnienie z takich ceł Australii.
Donald Trump powiedział też, że ogłosi w tym tygodniu cła dla krajów, które stosują taryfy na import z USA.
W życie weszły też taryfy celne USA wobec Chin.
Inwestorzy czekają teraz na komentarze z Fed - we wtorek i środę prezes Fed Jerome Powell uda się na Kapitol, gdzie wystąpi przed komisjami amerykańskiego Senatu i Kongresu.
Powell będzie musiał stawić czoła trudnym pytaniom, ale prawdopodobnie będzie unikał prognozowania, jak taryfy celne wpłyną na inflację w USA lub jak zareaguje Rezerwa Federalna.
Zdaniem analityków Powell będzie trzymał się przesłania, że gospodarka USA jest silna, a Fed może pozwolić sobie na utrzymanie stóp procentowych na stałym poziomie.
We wtorek inwestorzy poznają też wystąpienia innych bankierów z Fed (m.in. Hammack, Williams, Bowman), a także z EBC (Schnabel) oraz Banku Anglii (Bailey, Mann).
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 151,99 za 1 USD, stabilnie.
Euro jest po 1,0306 USD, bez zmian.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,51 proc., wyżej o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 98.225,11 USD za token, wyżej o 0,8 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.913,85 USD za uncję, wyżej o 0,2 proc. Na krótko kruszec zwyżkował do 2.940,00 USD za uncję, nowego rekordowego poziomu.
Ropa WTI na NYMEX jest po 72,95 USD za baryłkę - wyżej o 0,87 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,95 proc. do 76,59 USD.
(PAP Biznes)
aj/ ana/