Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA FX/FI: Dalsze umocnienie PLN w tym tygodniu mało prawdopodobne

Dalsze umocnienie złotego i ruch w kierunku kolejnego technicznego oporu w okolicach 4,1356/EUR jest w tym tygodniu mało prawdopodobne - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na krajowym rynku długu nie widać przestrzeni do kontynuacji trendu spadkowego rentowności.

"Poprzedni tydzień przyniósł umocnienie złotego względem euro i spadek kursu EUR/PLN do nawet 4,1565. Złoty, ale też inne waluty naszej części Europy zyskiwały na fali poprawy sentymentu względem krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynikającej z doniesień o negocjacjach w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Złotego dodatkowo wspierają silne fundamenty gospodarki i jastrzębia retoryka Rady Polityki Pieniężnej" - napisał w raporcie Sutowicz.

"Dalsze umocnienie złotego i ruch w kierunku kolejnego technicznego oporu w okolicach 4,1356 jest w naszej ocenie w tym tygodniu mało prawdopodobne. O ile średnioterminowy trend pozostaje w kierunku umocnienia, to wskaźnik RSI znajduje się na bardzo niskim poziomie i sugeruje możliwość korekty, której zakres mógłby sięgnąć poziomu 4,1950" - dodał.

Zdaniem ekonomisty, powrót do aprecjacji PLN wymaga dodatkowych impulsów fundamentalnych, a ten tydzień raczej ich nie przyniesie.

"Publikowane w czwartek dane z gospodarki krajowej nie powinny mieć przełożenia na rynki, gdyż retoryka RPP jest mocno ugruntowana" - wskazał Sutowicz.

"Źródłem zmienności kursu EUR/PLN mogą być natomiast ewentualne doniesienia dotyczące negocjacji i planów zakończenia wojny w Ukrainie lub informacje co do polityki handlowej USA" - dodał.

W ocenie ekonomisty Banku Millennium, w najbliższych dniach notowania USD/PLN mogą lekko zwyżkować.

"Korekta wzrostowa na kursie EUR/PLN, przy stabilizacji eurodolara na rynkach bazowych, powinna przełożyć się na nieznaczną zwyżkę kursu USD/PLN w tym tygodniu. Zakres spodziewanych zmian nie powinien być jednak znaczny" - prognozuje ekonomista.

RYNEK DŁUGU

"Po zniżce rentowności krajowego długu w ostatnich dniach, kontynuacja tego trendu w tym tygodniu jest w naszej ocenie mało prawdopodobna. Jastrzębia narracja banku centralnego, a także presja podażowa ograniczają zakres spadku rentowności" - napisał w raporcie Mateusz Sutowicz.

"Szczególnie, że w tym tygodniu w środę odbędzie się kolejny przetarg obligacji, na którym resort finansów oferować będzie papiery za 5-10 mld PLN" - dodał.

Zdaniem ekonomisty, publikowane w tym tygodniu dane z krajowej gospodarki nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek, ze względu na jasno zdefiniowane oczekiwania co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

"Należy dodać, że ze względu na otoczenie geopolityczne (doniesienia w temacie polityki celnej USA i perspektyw zakończenia wojny w Ukrainie) zmienność rynku jest wysoka. Podwyższonej zmienności oczekiwać można także w tym tygodniu" - napisał w raporcie Sutowicz.

poniedziałek poniedziałek piątek
13:00 09:25 16:56
EUR/PLN 4,1593 4,1666 4,1599
USD/PLN 3,9685 3,9775 3,957
CHF/PLN 4,4036 4,4174 4,4084
EUR/USD 1,0481 1,0476 1,0513
PS0130 5,56 5,53 5,5
DS1034 5,80 5,77 5,74

(PAP Biznes)

pat/ ana/

udostępnij: