DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przewaga wzrostów indeksów
W Azji na głównych giełdach przeważają zwyżki indeksów. Optymizm inwestorów związany ze sztuczną inteligencją wpływa na zwyżki kursów akcji spółek z sektora technologicznego. Inwestorzy jednak pozostają ostrożni z powodu napięć pomiędzy USA a Unią Europejską w sprawie wojny na Ukrainie i potencjalnych ceł. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin kosztuje ok. 96.000 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,06 proc., a Topix zwyżkował o 0,28 proc.
W Chinach wskaźnik SCI zwyżkuje o 0,25 proc., a CSI 300 jest wyżej o 0,20 proc.
W Hongkongu Hang Seng rośnie o 0,39 proc.
W Korei Południowej KOSPI zyskał 0,75 proc.
W Indiach Sensex zniżkuje o 0,50 proc.
Na Tajwanie TAIEX zyskał 1,52 proc.
W Azji na głównych giełdach przeważają wzrosty indeksów.
Optymizm inwestorów związany ze sztuczną inteligencją wpływa na wzrost kursów akcji spółek z sektora technologicznego w całym regionie.
Akcje spółki Tencent wzrosły na giełdzie w Hongkongu o prawie 8 proc., kontynuując dobrą passę firmy, która zyskała dzięki efektownemu debiutowi DeepSeek.
Wydanie przez DeepSeek 20 stycznia chatbota R1 okazało się transformacyjne dla światowych rynków akcji, obniżając wartość amerykańskich spółek giełdowych o ponad bilion USD, które inwestowały w pozyskanie najlepszego sprzętu do rozwoju AI.
"Ten pozytywny pęd na giełdach m.in. w Chinach może jeszcze nabrać rozpędu, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w dziedzinie sztucznej inteligencji" - ocenił Tai Hui, główny strateg rynku ds. Acji i pacyfiku w JPMorgan Asset Management.
"Historia Chiny-AI nadal dobrze się rozwija" - dodał.
Tymczasem inwestorzy pozostają też jednak ostrożni z powodu napięć pomiędzy USA a Unią Europejską w sprawie wojny na Ukrainie i potencjalnych ceł.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała europejskich urzędników, że chce osiągnąć zawieszenie broni w Ukrainie do Wielkanocy. W tym roku prawosławni, grekokatolicy oraz katolicy obchodzą to święto tego samego dnia – 20 kwietnia.
Gdyby doszło do podpisania rozejmu przed 20 kwietnia, oznaczałoby to, że zostanie on osiągnięty w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury Trumpa. Setny dzień jego prezydentury przypada 1 maja.
Tempo rozmów, które rozpoczynają się na początku tego tygodnia w Arabii Saudyjskiej z udziałem najwyższych rangą urzędników USA i Rosji, jest ambitne i potencjalnie nierealne.
Jak podają źródła "uzyskanie dokumentu do końca 2025 r. jest znacznie bardziej prawdopodobne".
Jednak szybkie tempo narzucone przez amerykańską stronę wywołuje obawy wśród europejskich urzędników, że "prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może zostać zmuszony do katastrofalnego porozumienia, jeśli nie uda się im szybko opracować planu udzielenia mu wsparcia wojskowego".
Według wcześniejszych doniesień brytyjskiego dziennika "Financial Times" Trump i Putin zamierzają osiągnąć zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją do Wielkanocy lub do 9 maja, kiedy Rosja będzie obchodziła 80. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 151,70 za 1 USD, w górę o 0,4 proc.
Euro jest po 1,0496 USD, stabilnie.
Bitcoin kosztuje 96.098,14 USD za token, niżej o 1,1 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.900,27 USD za uncję, w górę o 0,6 proc.
W Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,02 proc., na FTSE 100 rosną 0,05 proc., na CAC 40 idą wyżej o 0,06 proc., a na DAX zwyżkują o 0,19 proc.
Na europejskich giełdach przeważały spadki na koniec poprzedniego tygodnia wypełnionego kolejnymi rekordami poziomów indeksów.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,23 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,57 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,18 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,37 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,34 proc. W ub. tygodniu indeks wzrósł o 1,6 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od 0,07 proc. do 0,33 proc.
Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów na koniec burzliwego tygodnia.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,37 proc. do 44.546,08 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,01 proc. i wyniósł 6.114,63 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,41 proc. do 20.026,77 pkt.
(PAP Biznes)
aj/ osz/