Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Minutes Fed, PMI za II, dyplomacja pokojowa wokół Ukrainy

W trzecim tygodniu lutego uwaga rynków skupi się na minutes z ostatniego posiedzenia Fed (środa) oraz na licznych wystąpieniach przedstawicieli tej instytucji. Decyzje ws. stóp proc. ogłoszą banki centralne Chin, Australii i Nowej Zelandii. W piątek napłyną wstępne indeksy PMI za luty. Inwestorzy śledzić będą początku procesu pokojowego w Ukrainie.

Środowa publikacja minutes Fed powinna potwierdzić dotychczasową retorykę banku centralnego, którą prezentował ostatnio prezes Jerome Powell. Powtórzył on w ub. tygodniu przed komisją Senatu USA sformułowania z konferencji prasowej z końca stycznia, iż Fed nie musi spieszyć się z dalszymi obniżkami stóp.

"Nasze nastawienie w kwestii polityki monetarnej jest teraz znacznie mniej restrykcyjne niż wcześniej, a gospodarka pozostaje silna, więc nie musimy się spieszyć z dostosowywaniem naszego stanowiska. Wiemy, że zbyt szybkie lub zbyt duże luzowanie ograniczeń w polityce monetarnej mogłoby utrudnić postęp w kwestii inflacji. Jednocześnie zbyt wolne lub zbyt małe znoszenie tych ograniczeń mogłoby nadmiernie osłabić aktywność gospodarczą i zatrudnienie" - powiedział prezes Fedu.

"Jeśli gospodarka pozostanie silna, a inflacja nie będzie nadal zmierzać w kierunku 2 proc. w sposób zrównoważony, możemy utrzymać ograniczenia w polityce monetarnej przez dłuższy czas. Jeśli rynek pracy miałby niespodziewanie osłabnąć lub inflacja miałaby spaść szybciej niż oczekiwano, możemy odpowiednio złagodzić politykę monetarną" - dodał.

Już po wystąpieniu Powella okazało się, że inflacja CPI (Fed celuje w inny wskaźnik - deflator PCE) w styczniu zaskoczyła wyższym od oczekiwań odczytem, również w ujęciu bazowym, co wzbudziło spekulacje o dłuższej pauzie przed kolejnym cięciem stóp proc., po trzech obniżkach łącznie o 100 pb. w II poł. 2024 r. (ostatnio w grudniu). Rynek obecnie wycenia dwie obniżki stóp procentowych w USA w dalszej części roku - w lipcu oraz grudniu.

W ocenie ekonomistów BofA Global Research, Fed nie ma powodu do dalszych cięć, a zasadne są wręcz rozważania, czy kolejnym ruchem ze strony Rezerwy mogłyby być podwyżki stóp.

"Poprzeczka dla podwyżek stóp jest wciąż wysoko, ale widzimy rosnące ryzyko, że następnym ruchem będzie podwyżka. Przeanalizowaliśmy 15 przypadków od 1986 r., w których Fed po obniżeniu stóp procentowych wstrzymał się z dalszymi cięciami dłużej niż jeden kwartał. W tej grupie tylko w 4 przypadkach mieliśmy dalsze dostosowania stóp w połowie cyklu, a tylko raz Fed wznowił cięcia w połowie cyklu. Mamy więc bardzo niewiele precedensów dla cięć stóp w połowie cyklu. Ponieważ marcowy ruch w dół jest praktycznie wykluczony, uważamy, że w Fed zacznie narastać inercja. Historia sugeruje, że o ile nie grozi nam recesja, kolejnym ruchem Fed może być podwyżka stóp" - napisano w raporcie BofA.

Po rozczarowaniu styczniowymi danymi o sprzedaży detalicznej w USA uwagę zwróci także w czwartek raport kwartalny sieci dyskontów Walmart, który będzie "proxy" dla siły tamtejszego konsumenta (w lusterku wstecznym). Wyniki podadzą również inni detaliści Home Depot, TJX Cos czy Target.

Na froncie polityki pieniężnej decyzje zakomunikują banki centralne z Australii (wtorek), Nowej Zelandii (środa) oraz Chin (czwartek).

W piątek napłyną wstępne odczyty indeksów PMI z Europy i USA. Po pozytywnym zaskoczeniu w styczniu konsensus zakłada dalszą, choć marginalną, poprawę aktywności w sektorze przemysłowym, która pozostanie jednak na recesyjnych poziomach, oraz dalszą lekką ekspansję w usługach.

"Na początku roku composite PMI dla przemysłu i usług w strefie euro nadal rósł i prawdopodobnie w lutym też zaliczy zwyżkę. Wskaźnik jednak ostatnio wzrósł mocniej niż krajowe wskaźniki nastrojów w Niemczech (klimat biznesowy Ifo) i Francji (ankieta Insee). Dotyczy to w szczególności przemysłu. Spodziewamy się zatem, że wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro pozostanie bez zmian, a composite PMI wzrośnie tylko nieznacznie" - oceniają analitycy Commerzbanku.

"Oczekiwania inflacyjne (jeden z komponentów PMI - PAP) są ważne, ponieważ koszty nakładów dla firm ponownie wzrosły i chociaż EBC wydaje się nieugięty, że inflacja jest pod kontrolą, to firmy ostatnio wskazywały, że chcą przerzucić ceny na konsumentów. Sektor produkcyjny pozostaje pod presją, ponieważ obawy o cła pojawiają się w momencie już słabego globalnego popytu na towary ze strefy euro, przy rosnących kosztach energii" - ocenia ekonomista ING Bert Colijn.

Rynki reagować mogą na kolejne doniesienia o cłach nakładanych na świat przez administrację Donalda Trumpa oraz na informacje ze wstępnych rozmów pokojowych Ukraina-Rosja, w które zaangażowane są światowe mocarstwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji M. Rubio przestrzegł w niedzielę, że mimo doniesień mediów - i zapowiedzi prezydenta Trumpa - jego spotkania z rosyjską delegacją, do których ma dojść w najbliższych dniac w Arabii Saudyjskiej, nie zostały jeszcze ostatecznie uzgodnione. Rubio przebywa obecnie z wizytą w Izraelu, a potem uda się do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak stwierdził, jeśli podczas tej wizyty pojawi się okazja do rozmów, to jest gotowy, by z niej skorzystać.

Pytany o słowa specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji gen. Keitha Kellogga o tym, że rozmowy będą przebiegać na dwóch ścieżkach - rozmów z Rosjanami i rozmów z Ukrainą i Europą - Rubio stwierdził, że "w tej chwili nie ma żadnego procesu" i nie doszło do "żadnych poważnych rozmów".

W poniedziałek po południu we Francji ma odbyć się nieformalny szczyt europejskich przywódców w celu omówienia kwestii Ukrainy. Obecni będą przywódcy Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Włoch i W. Brytanii, a także sekretarz generalny NATO i przewodnicząca Komisji Europejskiej.

W weekend napłynęły doniesienia, że USA zwróciły się do krajów europejskich z pytaniem, co mogą wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Amerykanie pytają m.in., ilu żołnierzy Europa jest gotowa rozmieścić na terytorium wschodniego sąsiada Polski. Z drugiej strony USA również chcą się dowiedzieć jakie, jeśli w ogóle, wymagania dotyczące wsparcia z ich strony europejskie państwa uznałby za niezbędne, w tym jakie krótko- i długoterminowe zasoby będą wymagane od USA.

-----------------

Kalendarium wyd­­arzeń na światowym rynku finansowym w tygodniu 17 - 21 luty (źródło: Bloomberg).

PONIEDZIAŁEK, 17 LUTY

USA, Kanada - dzień wolny

0.50 - Japonia - PKB za IV kw. (wst.)

5.30 - Japonia - produkcja przemysłowa za XII

8.00 - Szwecja - bezrobocie za I

9.00 - Czechy - PPI za I

10.00 - Włochy - saldo handlowe za XII

11.00 - strefa euro - saldo handlowe za CII

12.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

15.30 - USA - wystąpienie prezesa Fed Philadelphia P. Harkera

16.20 - USA - wystąpienie członkini zarządu Fed M. Bowman

WTOREK, 18 LUTY

0.00 - USA - wystąpienie wiceprezesa Fed Ch. Wallera

4.30 - Australia - decyzja banku centralnego ws. stóp procentowych

8.00 - UK - bezrobocie i płace za XII, zatrudnienie za I

8.30 - Szwajcaria - produkcja przemysłowa za IV kw.

8.45 - Francja - CPI i HICP za I (fin.)

10.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC R. Holzmanna

10.30 - UK - wystąpienie prezesa BoE A. Bailey'a

11.00 - Niemcy - indeks nastrojów inwestorów instytucjonalnych ZEW za II

14.30 - Kanada - CPI za I

14.30 - USA - aktywność w okręgu NY Empire Manufacturing

15.00 - Kanada - sprzedaż domów na rynku wtórnym za I

15.00 - strefa euro - wystąpienie członka zarządu EBC P. Cipollone

16.00 - USA - indeks aktywności na rynku nieruchomości NAHB za II

16.20 - USA - wystąpienie prezes Fed San Francisco M. Daly

19.00 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed M. Barra

ŚRODA, 19 LUTY

0.50 - Japonia - saldo handlowe za I

2.00 - Nowa Zelandia - decyzja banku centralnego ws. stóp procentowych

2.30 - Chiny - ceny nieruchomości za I

8.00 - UK - CPI, PPI za I

10.00 - strefa euro - saldo C/A za XII

10.30 - Włochy - saldo C/A za XII

13.00 - USA - tygodniowe wnioski o kredyt hipotecznych MBA

14.30 - USA - rozpoczęte budowy domów i wydane pozwolenia na budowę za I

20.00 - USA - minutes Fed

23.00 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed P. Jeffersona

CZWARTEK, 20 LUTY

2.00 - Chiny - decyzja banku centralnego ws. stóp procentowych

8.00 - Szwajcaria - import i eksport za I

8.00 - Niemcy - PPI za I

8.00 - Rumunia - produkcja przemysłowa za XII

11.00 - strefa euro - produkcja budowlana za XII

12.00 - strefa euro - wynik finansowy EBC za 2024 r.

14.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC G. Makhloufa

14.30 - USA - tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

14.30 - Kanada - PPI za I

15.35 - USA - wystąpienie prezesa Fed Chicago A. Goolsbee

16.00 - USA - indeks wyprzedający koniunktury Conference Board za I

16.00 - strefa euro - zaufanie konsumentów ESI za II

17.00 - strefa euro - wystąpienie członka Rady Prezesów EBC J. Nagela

18.05 - USA - wystąpienie prezesa Fed St. Louis A. Musalema

20.30 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed M. Barra

23.00 - USA - wystąpienie członkini zarządu Fed A. Kugler

PIĄTEK, 21 LUTY

0.30 - Japonia - CPI za I

1.30 - Japonia - PMI za II (wst.)

8.00 - UK - sprzedaż detaliczna za I

8.45 - Francja - indeks nastrojów w biznesie INSEE za II

9.00 - Szwajcaria - podaż pieniądza M3 za I

9.15 - Francja - PMI za II (wst.)

9.30 - Niemcy - PMI za II (wst.)

10.00 - strefa euro - PMI za II (wst.)

10.30 - UK - PMI za II (wst.)

14.30 - Kanada - sprzedaż detaliczna za XII

15.30 - strefa euro - wystąpienie głównego ekonomisty EBC P. Lane

15.45 - USA - PMI za II (wst.)

16.00 - USA - indeks nastrojów U. Michigan za II (fin.), sprzedaż domów na rynku wtórnym za I

17.30 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed P. Jeffersona

(PAP Biznes)

tus/

udostępnij: