DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach pozytywny początek handlu
Na europejskich giełdach sesja rozpoczęła się w pozytywnych nastrojach, z wyjątkiem giełdy w Londynie. Uwaga inwestorów skupia się na wynikach spółek z regionu i geopolityce - w związku z reorientacją polityki prezydenta Donalda Trumpa. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin kosztuje ok. 97.000 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 0,04 proc.
FTSE 100 zniżkuje o 0,26 proc.
CAC 40 zyskuje 0,42 proc.
DAX idzie wyżej o 0,26 proc.
SBM Offshore zyskuje 8,8 proc. po publikacji rocznych wyników finansowych.
Knorr-Brems zwyżkuje o 6,7 proc. EBIT spółki za IV kw. przekroczył rynkowy konsensus.
Juventus Footbal Club SpA idzie w dół o 8,6 proc. po zwyżce dzień wcześniej o 7,6 proc. w reakcji na niedzielną wygraną z liderem włoskiej ekstraklasy Interem Mediolan.
Better Collective traci 14 proc. Spółka podała swoje roczne wyniki finansowe, a te nie spełniły rynkowych oczekiwań.
Krones idzie w dół o 5,3 proc. graczy rozczarowały wytyczne spółki dotyczące marży EBITDA w 2025 r.
Inwestorzy skupiają uwagę na wynikach finansowych przedstawianych przez kolejne spółki z Europy, ale nie spuszczają z pola widzenia zmian w geopolityce USA pod rządami nowej administracji prezydenta Donald Trumpa.
Prezydent USA w środę nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "dyktatorem bez wyborów" i powiedział, żeby "działał szybko, bo inaczej nie będzie miał kraju". Zarzucił mu, że wykonał "okropną robotę" jako szef państwa i namówił USA na udział w "wojnie, której nie mógł wygrać".
Donald Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social napisał, że "umiarkowanie udany komik, Wołodymyr Zełenski, namówił Stany Zjednoczone Ameryki do wydania 350 mld dolarów, aby rozpocząć wojnę, której nie można było wygrać, która nigdy nie musiała się zacząć, wojnę, której on, bez USA i Trumpa nigdy nie będzie w stanie zakończyć".
W środę prezydent USA powiedział też, że "mieliśmy umowę opartą o metale ziem rzadkich i innych rzeczach, ale Ukraina ją złamała dwa dni temu". Trump stwierdził też, że Zełenski mógł przyjechać na rozmowy USA i Rosji do Rijadu.
Donald Trump zasygnalizował jednak, że możliwe jest osiągnięcie nowego porozumienia handlowego USA z Chinami, i zasugerował, że jest otwarty na powstrzymanie nasilającej się wojny handlowej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.
Inwestorzy oceniają też środowy protokół z posiedzenia Fed, w którym zasygnalizowano, że Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp procentowych. Z zapisków Fed wynika też, że polityka monetarna nie znajduje się na z góry ustalonym kursie.
"Protokół ze styczniowego posiedzenia FOMC nie przyniósł niczego zaskakującego, a Komitet Fed na razie zdecydowanie wstrzymał się z pracami w związku z trwającą odpornością gospodarczą i nadal stoi w miejscu, dopóki nie zostanie osiągnięty dalszy postęp inflacji" - pisze w rynkowej nocie Michael Brown, starszy strateg ds. badań w Pepperstone.
"Komentarz Fed jest oczywiście zgodny z ostatnimi uwagami mówców z Rezerwy Federalnej, podczas gdy jest również nieco nieaktualny, biorąc pod uwagę nadmierną liczbę gróźb taryfowych Donalda Trumpa, które pojawiły się od tamtego posiedzenia" - ocenia Brown.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 150,45 za 1 USD, wyżej o 0,7 proc.
Euro jest po 1,0429 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,52 proc., niżej o 1 pb.
Bitcoin kosztuje 97.134,25 USD za token, wyżej o 0,9 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.940,71 USD za uncję, w górę o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 71,95 USD za baryłkę - niżej o 0,42 proc., a Brent na ICE zwyżkuje 0,24 proc. do 76,22 USD.
(PAP Biznes)
aj/ gor/