DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy giełdowe w Europie kończą tydzień w mieszanych nastrojach
Główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły tydzień w mieszanych nastrojach. W piątek w centrum uwagi inwestorów znajdowały się wstępne odczyty PMI za luty. W kolejnych dniach rynki będą śledzić wyniki wyborów do niemieckiego Bundestagu i wszelkie sygnały dotyczące ewentualnego zakończenia wojny w Ukrainie.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,25 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,12 proc., francuski CAC 40 zwyżkował o 0,39 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,04 proc.
W centrum uwagi inwestorów pod koniec tygodnia znajdowały się wstępne odczyty PMI za luty z największych gospodarek.
W strefie euro wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w lutym do 47,3 pkt. z 46,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, powyżej oczekiwań rynku. Mocniejsze od konsensusu rynkowego dane spłynęły też z niemieckiego przemysłu - tu PMI wyniósł w lutym 46,1 pkt. wobec 45,0 pkt. miesiąc wcześniej i wobec oczekiwań na poziomie 45,5 pkt.
Wskaźniki wciąż jednak znajdują się poniżej bariery 50 punktów, powyżej której notuje się ożywienie w sektorze.
Słabsze od oczekiwań okazały się dane z brytyjskiego przemysłu - indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, wyniósł w lutym 46,4 pkt. wobec 48,3 pkt. miesiąc wcześniej i wobec oczekiwań na poziomie 48,3 pkt.
W kolejnych dniach uwaga europejskich inwestorów przesunie się w kierunku wyborów do niemieckiego Bundestagu, które odbędą się w niedzielę.
W sondażach prowadzi zdecydowanie blok partii chadeckich CDU/CSU z poparciem na poziomie ok. 30 proc., a lider CDU Merz jest najpoważniejszym kandydatem na kanclerza. Za chadecją plasuje się AfD, która w sondażach może liczyć na ok. 20 proc. głosów. Wyprzedza ona SPD (16 proc.) i Zielonych (13 proc.) - wynika z opublikowanego w piątek sondażu YouGov. FDP balansuje na granicy pięcioprocentowego progu wyborczego.
Inwestorzy nieustannie śledzą też doniesienia w sprawie rozmów USA-Rosja dotyczących wojny w Ukrainie.
W trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, w poniedziałek, Moskwa przygotowuje się do ogłoszenia swego zwycięstwa nad tym krajem; możliwe jest też wtedy obwieszczenie rosyjskiego zwycięstwa nad NATO - uprzedził w piątek ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Tymczasem agencja Bloomberg podała, że powołując się na źródło zaznajomione z przebiegiem negocjacji, że amerykańscy i ukraińscy negocjatorzy intensyfikują rozmowy na temat strategicznych minerałów mimo ostrego ataku Donalda Trumpa pod adresem Wołodymyra Zełenskiego.
Jak przekazał Bloomberg, negocjacje między stronami trwają podczas wizyty w Kijowie specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji Keitha Kellogga. Władze ukraińskie odrzuciły projekt porozumienia w tej sprawie przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez Waszyngton.
Z kolei agencja Reutera poinformowała w piątek, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą, że Rosja może zgodzić się na wykorzystanie części z ok. 300 mld dolarów z zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych na odbudowę Ukrainy, domagając się jednak, aby część została wydana na kontrolowane przez Moskwę terytoria.
W piątek na Wall Street w pierwszych godzinach handlu przeważają negatywne nastroje - ok. godz. 18.00 indeks S&P500 spada o 0,5 proc., Nasdaq Comp. zniżkuje o 0,7 proc., a DJI idzie w dół o 0,8 proc.
Pod koniec tygodnia na rynku walutowym amerykański dolar umacnia się do euro - notowania EUR/USD zniżkują o 0,3 proc. do 1,0455. Kwotowanie USD/JPY pozostaje bez większych zmian przy do 149,5.
Ropa WTI na NYMEX tanieje o prawie 2 proc. do 71,04 USD za baryłkę, a Brent na ICE spada o 1,9 proc. do 75,06 USD.
(PAP Biznes)
pat/ gor/