Przejdź do treści

udostępnij:

Barometr Ofert Pracy w lutym wzrósł o 4,2 pkt. do 260,4 pkt. - BIEC, KM WSIiZ

Barometr Ofert Pracy w lutym wzrósł o 4,2 pkt. do 260,4 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Autorzy badania podają, że był to drugi z rzędu wzrost wskaźnika.

"Tym samym bieżący rok zaczyna się nieco lepiej niż poprzedni. Od koniunkturalnego dna osiągniętego w końcu 2023 r. liczba internetowych ofert pracy bardzo nieznacznie wzrosła, a sytuacja na rynku wakatów ustabilizowała po uprzednich wstrząsach i całym „cyklu kowidowym”, trwającym od połowy 2020 do końca 2023 r. W wielu obserwowanych kategoriach ofert pracodawcy wciąż ostrożnie podchodzą do wznawiania rekrutacji ze względu na osłabioną, choć lepszą niż przed rokiem, koniunkturę gospodarczą" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych od kilku miesięcy odnotowywane jest ożywienie.

"W niektórych kategoriach ofert z zakresu tych nauk ogłoszeń o pracy przybywa szybko. Niemniej jednak wakatów dla tego typu pracowników nadal jest stosunkowo niewiele, głównie ze względu na bardzo ostre spadki koniunkturalne w ciągu ostatnich lat. Bez zmian prawie od roku pozostaje liczba ogłaszanych ofert pracy dla absolwentów nauk społecznych i prawnych, choć na poziomie poszczególnych kategorii obserwujemy zawody, na które pracodawcy nadal ograniczają poszukiwania. Po krótkiej korekcie, liczba ofert w sektorze usług się ustabilizowała" - napisano.

Jak podają autorzy badania relatywnie największy wzrost w skali miesiąca wystąpił w branży medialnej, w której od lat notowne jest ustawiczne kurczenie się liczby ogłoszeń zatrudnienia.

"W pozostałych kategoriach ofert pracy również obserwujemy wzrost w relacji do ubiegłego miesiąca. Wśród nich stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się w branży spedycyjnej, choć w pozostałych obszarach logistyki występują spadki" - napisano.

Najlepsza sytuacja nadal panuje w zawodach związanych z pracą fizyczną, w których mimo niedawnej korekty, wakatów wciąż jest więcej niż w poprzednich latach.

(PAP Biznes)

map/ gor/

udostępnij: