Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Chinach spadki na giełdzie, złoto z rekordem

W Azji na głównych giełdach indeksy się wahają, ale mocno spadają giełdy w Chinach. Kontrakty na indeksy europejskie idą w dół. Bitcoin kosztuje ok. 85,8 tys. USD. Notowania złota są na rekordowym poziomie - informują maklerzy

W Chinach wskaźnik SCI zniżkuje o 2,03 proc., a CSI 300 jest niżej o 0,94 proc.

W Hongkongu Hang Seng zyskuje 0,12 proc.

W Korei Południowej KOSPI zyskał 0,32 proc.

W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,69 proc.

Na Tajwanie TAIEX poszedł wyżej o 1,90 proc.

"Jest szansa, że jest to po prostu realizacja zysków po ogromnym rajdzie. Rynek mógł wycenić wszystkie pozytywne wiadomości związane z DeepSeek i bodźcami, a teraz potrzebna jest realna poprawa gospodarcza i zyski przedsiębiorstw, aby pójść dalej" – powiedział Gary Ng, starszy ekonomista w Natixis, komentując spadki na chińskich rynkach

Fed utrzymał w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie zgodnie z oczekiwaniami, choć wskazał, że obniżki prawdopodobnie nadejdą jeszcze w tym roku. Bank centralny zauważył jednak w oświadczeniu po posiedzeniu, że wzrosła niepewność co do perspektyw gospodarczych.

W obliczu obaw o wpływ, jaki cła będą miały na spowalniającą gospodarkę, Federalny Komitet Otwartego Rynku utrzymał w środę docelową główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc., na którym znajduje się od grudnia. Rynki wyceniały praktycznie zerowe szanse na ruch na dwudniowym posiedzeniu w tym tygodniu.

Wraz z tą decyzją urzędnicy zaktualizowali swoje prognozy dotyczące stóp procentowych i gospodarki na ten rok i do 2027 r. oraz zmienili tempo, w jakim redukują posiadane obligacje.

Ludowy Bank Chin utrzymał 1-roczną stopę procentową w wysokości 3,1 proc., a 5-letnią LPR na poziomie 3,6 proc. Stopy proc. utrzymują się na tym poziomie od czasu obniżki o ćwierć punktu procentowego w październiku 2024 roku.

Jak pisze CNBC, decyzja banku centralnego Chin w sprawie stóp procentowych jest następstwem decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej o utrzymaniu referencyjnych stóp procentowych. Urzędnicy Fed wskazali jednak prawdopodobne pół punktu procentowego obniżek stóp procentowych do 2025 roku. Pekin stara się wspierać wzrost gospodarczy i stabilizować swoją walutę w obliczu rosnących tarć handlowych.

Kerry Craig, strateg ds. rynków globalnych w J.P. Morgan Asset Management, powiedział, że nastawienie Fed do luzowania polityki pieniężnej pozostaje i będzie nadal oceniać optymistyczne prognozowane badania koniunktury konsumenckiej w oparciu o solidne dane dotyczące przeszłości, takie jak odporny rynek pracy.

"Fed nie zna wszystkich odpowiedzi, ale stoi przed wieloma pytaniami o to, jak interpretuje zmiany w gospodarce USA i ich wpływ na politykę" – powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

"Na razie rynek wydaje się być uspokojony, że Fed jest gotowy do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba" - dodał.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 148,28 za 1 USD, niżej o 0,26 proc.

Euro jest po 1,0891 USD, w dół o 0,09 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,237 proc., niżej o 2 pb.

Bitcoin kosztuje 85.772 USD za token, wyżej o 0,48 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.056 USD za uncję, wyżej o 0,48 proc. Srebro jest wyceniane wyżej o 0,57 proc., platyna i pallad tanieją.

Złoto wzrosło w czwartek do rekordowego poziomu, ponieważ amerykańska Rezerwa Federalna zasugerowała dwie możliwe obniżki stóp procentowych w tym roku, wzmacniając atrakcyjność kruszcu w obliczu trwających napięć geopolitycznych i gospodarczych.

W Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,17 proc., na FTSE 100 spadają o 0,16 proc., na CAC 40 idą niżej o 0,19 proc., a na DAX zniżkują o 0,20 proc.

Notowania giełdowe w Europie głównie zwyżkowały na koniec sesji w środę. Na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,41 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,4 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,7 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkował o 0,02 proc. Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,26 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od 0,46 proc. do 0,62 proc.

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami w reakcji na wyniki posiedzenia Rezerwy Federalnej. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,92 proc., czyli o 383 pkt., do 41.964,63 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,08 proc. i wyniósł 5.675,29 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,41 proc. do 17.750,79 pkt.

(PAP Biznes)

pr/ ana/

udostępnij: