Przejdź do treści
DeepSeek AI
Kategorie

Sztuczna inteligencja z Chin wywołała spadki na Wall Street. Poznajcie DeepSeek, czyli szybszy i w pełni darmowy ChatGPT

Udostępnij

Poniedziałek na Wall Street zaczyna się na czerwono, Nvidia w notowaniach przedsesyjnych notuje nawet 11% spadku. Wszystko to efekt premiery nowego rozwiązania z Chin DeepSeek. Nowy modelu AI, który zadebiutował 20 stycznia od razu zajął pierwsze miejsce w rankingu Apple App Store. DeepSeek jest tańszy i bardziej efektywne niż dotychczasowe rozwiązania generatywnej sztucznej inteligencji, co pokazuje, że tego rodzaju rozwiązania można kopiować, a na dodatek nowe klony mogą potrzebować dużo mniej mocy obliczeniowej do rozwoju niż OpenAI czy Gemini. 

Akcje Oracle mocno w górę. Trump zapowiada program Stargate, monumentalny projekt, który ma zmienić sektor AI

Największe obawy inwestorów budzą koszty związane z rozwojem technologii. Według przedstawicieli DeepSeek, firma przeznaczyła na szkolenie modelu R1 jedynie 5,6 miliona dolarów, choć kwota ta nie obejmuje nakładów na badania i rozwój. Tymczasem amerykańskie giganty technologiczne, takie jak OpenAI i Oracle, zobowiązały się do inwestycji opiewających na setki miliardów dolarów w ramach inicjatywy administracji Trumpa - Stargate AI.

Ekonomiczne konsekwencje taniego modelu DeepSeek mogą wpłynąć na wycenę akcji producentów półprzewodników, którzy w ostatnim czasie czerpali korzyści z rosnących wydatków na sztuczną inteligencję. W poniedziałek akcje Nvidia (NVDA) spadły o 8,1%, Broadcom (AVGO) o 8,2%, a Advanced Micro Devices (AMD) straciły 3,1% na rynku przed otwarciem.

NVIDIA i Microsoft zainwestowały w OpenAI. Twórcy ChatGPT pozyskują 6,6 miliarda dolarów na dalszy rozwój

Sukces R1 stawia także pytania o strategie największych graczy technologicznych, którzy ponoszą ogromne koszty na rozwój własnych modeli AI. Akcje Microsoftu (MSFT) spadły o 3,6%, a Alphabetu (GOOGL), spółki macierzystej Google, o 3,1% w poniedziałkowym premarket.

Postępy DeepSeek w dziedzinie sztucznej inteligencji prawdopodobnie wywołały pewne obawy rynku dotyczące wzrostu popytu na moc obliczeniową, napisali w nocie analitycy Jefferies. Na nastroje dotyczące akcji półprzewodników związanych ze sztuczną inteligencją prawdopodobnie wpłynęła wiadomość, że chińska firma zajmująca się sztuczną inteligencją opracowała duży model językowy o otwartym kodzie źródłowym, który dorównuje wydajnością flagowemu modelowi OpenAI, ale wykorzystuje ułamek mocy obliczeniowej, stwierdzili analitycy.

Nvidia wyprzedza Apple, dzięki AI i programowi Stargate staje się najcenniejszą spółką na świecie

Może to ponownie skoncentrować branżę na zwrotach z inwestycji, ponieważ ulepszenia modeli sztucznej inteligencji wiążą się z wysokimi kosztami, a monetyzacja nie uzasadnia jeszcze kosztów inwestycji, dodali. Inną konsekwencją może być złagodzenie przez Trumpa kontroli eksportu chipów sztucznej inteligencji do chińskich firm, ponieważ ograniczenia te zmuszają Chiny do szybszego wprowadzania innowacji, ponieważ gonią za wydajnością LLM, dodali.

Ekspert z Gavekal Research, Louis Gave, porównał ten moment do historycznego wydarzenia z 1957 roku – wystrzelenia Sputnika przez ZSRR, które podważyło technologiczną supremację USA. "Chińska premiera nowego modelu AI za ułamek kosztów amerykańskich konkurentów kwestionuje fundamenty, na których opierała się hossa na akcjach amerykańskich spółek wzrostowych" – stwierdził Gave. Zauważył również, że obecna sytuacja może przypominać bańkę dot-com z początku lat 2000, sugerując możliwość zbliżającego się załamania rynku technologii.

https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij

Tagi